Sajtó
Program
Szerző: • Nyelv: Slovenský • Forrás: Program
Miloš Jurkovič, významná osobnosť v oblasti flautovej hry, po skončení svojich štúdií na Vysokej škole múzických umení v Bratislave začal svoje profesionálne pôsobenie ako prvý flautista Symfonického orchestra slovenského rozhlasu v Bratislave.
Časté exkurzie do sveta jazzu ho priviedli až k získaniu Zlatej medaily na jazzovej súťaži v Helsinkách v roku 1962. Krátko na to začala jeho neobyčajne úspešná kariéra klasického koncertného sólistu. Na jeho konte je nespočetný rad koncertov s orchestrom, rovnako ako recitálov so sprievodom klavíra, gitary, alebo čembala. Hral na mnohých významných európskych pódiách ako sú Musikverein vo Viedni, Rudolfínum v Prahe, Gewandhaus v Lipsku, Schauspielhaus v Berlíne, či Wigmore Hall v Londýne, ale aj v severnej Afrike, na Filipínach a v USA. Obdivuhodná diskografia Miloša Jurkoviča, čítajúca viac ako 20 CD, obsahuje medziiným kompletné nahrávky flautových sonát G. F.Händla, J. S. Bacha a W. A. Mozarta, rovnako ako diela súčasných slovenských skladateľov, z ktorých mnohé boli napísané a venované priamo jemu.
Je profesorom na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, vedie majstrovské kurzy doma i v zahraničí a je častým porotcom na medzinárodných flautových súťažiach. Bol dve volebné obdobia rektorom VŠMU, neskôr gene¬rálnym riaditeľom najstaršieho slovenského vydavateľstva OPUS a riaditeľom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.
Spomedzi súčasných aktivít prof. Jurkoviča treba spomenúť funkciu predsedu Festivalového výboru Bratislavských hudobných slávností, predsedu Slovenskej hudobnej spoločnosti a viceprezidenta Dvořákovej spoločnosti v Londýne. V rokoch 2000 - 2004 organizoval s veľkým úspechom akciu Sústredenie a koncerty Mládežníckeho orchestra Slovenskej hudobnej spoločnosti, ktorá spája do jedného telesa študentov vyšších hudobných učilíšť z celého Slovenska. V roku 2004 tento orchester reprezentoval Slovensko s veľkým úspechom na medzinárodnom festivale mládežníckych orchestrov „Young . euro - classic" v Berlíne.
Ján Hajnal - má za sebou viac ako 40 rokov jazzovej umeleckej činnosti, ktorá mu priniesla osobité postavenie jedného z najvýznamnejších slovenských jazzových klaviristov s vynikajúcou povesťou v zahraničí.
Narodil sa v Košiciach dňa 11. 12. 1943. Je absolventom Košického konzervatória v hre na klavír a kontrabas. Počas dlhej hudobnej kariéry obdržal rad ocenení ako klavirista, skladateľ a aranžér. Zúčastnil sa mnohých jazzových festivalov doma i v zahraní čí (Bratislavské jazzové dni, Jazz Jamboree Varšava a pod. V roku 1966 sa zúčastnil svetovej jazzovej súťaže sólistov vo Viedni, ktorú organizoval F. Gulda a dostal sa do finále.
V roku 1995 vystúpil na „Košickej hudobnej jari" ako sólista a v duu s Gabrielom Jonášom, a v roku 2000 v sále HAMU ako sólista a v duu s Pražským klaviristom Petrom Volným.
V roku 2003 vystúpil ako sólista na 8. ročníku „Medzinárodného festivalu jazzového klavíra" v kostole Sv. Vavrinca v Prahe. V roku 2004 vystúpil s jazzovým klavírnym recitálom (sólo) na Bratislavských hudobných slávnostiach.
V skladateľskom a interpretačnom koncepte Hajnal využíva názvuky slovenského a stredoeurópskeho folklóru. Nejde však o priraďovacie syntézy, ale o priame spájanie folklórnych prvkov s americkým jazzom, výsledkom čoho je originálny Hajnalov prejav, ktorý nestráca identitu amerického jazzu (citát z článku Igora Wasser- bergera.)
Jeho nahrávky sú zvlášť známe v Austrálii, kde sa vysielajú v rádiu ABC Sydney. V roku 2004 dostal pozvanie na Jazzový festival Wangaratta v Sydney.
Spolupracoval s mnohými osobnosťami jazzu: Miroslav Vitous, Jan Hammer jr., Benny Bailey, Hans Koller, John Purcell, Laco Déczi, Pavol Polanský, Garry Scott, Hany Sokal, Jozef „Dodo" Šošoka a pod.
V roku 2000 získal v „Roku slovenskej hudby" 1. miesto za skladbu „Monkov Tatranský sen". Ako sólový klavirista často účinkuje vo Švajčiarsku.
PROGRAM:
1/ J. S. Bach: Sonáta č. 4 (C-dur)
2/ J. S. Bach: Sonáta č. 5 (E-mol)
3/ John Lewis: Django
4/ J. S. Bach: Two-Part Invention in D minor
5/ J. S. Bach: Arioso
6/ Ján Hajnal: Bartókova izba - (Bartok's Room) - (Bartok's Zimmer)
7/ J. S. Bach: Siciliano
8/ J. S. Bach: Badinerie
9/ R.Rodgers / L. Hart: My Funny Valentine
10/ Ján Hajnal: Blues z Oravy - (Blues from Orava) - (Blues aus Orava)
12/ J. S. Bach: Jesu, Joy of Man's Desiring
13/ J. S. Bach: Air on the G String
14/ J. Hajnal: Zemplínsky jarmok - (Zemplín's Market )(Jahrmarkt in Zemplín)
|