Sajtó
Hudobný maratón v Šahách
Szerző: Pavol Srna • Nyelv: Slovenský • Forrás: Pohronie
Zenei maraton Ipolyságon
Szerző: Pavol Srna • Nyelv: Magyar • Forrás: Honti Lapok Ipolyságon és környékén az igényes zenére éhes közönség már szinte el van kényeztetve. Évente töbször vehetünk részt jazz koncerteken amelyeken a hazai élvonalbeli zenészek sokszor külföldi vendégekkel lépnek fel.
A Városi kulturális központ Dr.Makovínyi Pál segítségével most az FBI (Funky Band International) nevű csapatot hívta meg. A zenészeszekről ugyan alig tudtunk valamit, de bíztunk a szervezők jó izlésében.
Ha egyedi, sajátos zene szólal meg egy fellépésen, a halgatóknak nehéz dolguk van az első pillanatokban. Az újat befogadni nem könnyű. Először megpróbáljuk besorolni, valakihez hasonlítani őket. Az FBI funky-t játszott erős jazz-fusion hagzással (Joe Zawinul, Chick Corea, Herbie Hancock a 70-es években). Mint később megtudtam, a svéd dobos Johan Svensson játsott J. Zawinul és Gary Burtonnal. Könnyed friss játékot mutatott be. Marc Delcore (USA) játékstílusával és hangzással egyaránt erősbítette a már említett hangulatot. Hangszere ugyanis az első villanyzongora Rhodes Fender volt, ahol gumi kalapácsok hangolt fémtéglákat ütögetnek, így jellegzetes csengő hang keletkezik. Britney Spears után jó eshetett a muzikálisabb zene... Testvére Greg Delcore (bassusgitár) hibátlanul végezte a dolgát. Juraj Burian (gitár) nem volt ismeretlen számunkra. A Scat (=szöveg nélküli jazz ének) egyyüttes alapítótagja volt Adriena Bartošovával és rendszeresen játszott Vašo Patejdlvel. Gitárimprovizációi a legszebben felépitettek voltak az eggyüttesben. Mindíg örülök, ha látom, hogy a külföldi vendégek között honfitársaink nemcsak megálják a helyüket, de ki is tűnnek. Az énekes Freedom Brenner (USA) aznap érkezett hazánkba, szundított eggyet az autóba és felment a színpadra és énekelni kezdett. Mindjárt az elején mutatott egy érdekességet, mikor hangjával a DJ-k lemez huzogatását utánozta. Belefogott még néhány szerényebb hang -improvizációba, rap és hip hop éneklésbe. Az FBI saját kompozíciókat játszott, de hallottunk néhány örökzöldet Stevie Wondertől, Bill Whiterstől vagy a Stranglerstől.
Az FBI első koncertjét Ipolyságon kezdte, így az ottlévők megtiszteltetésnek vehették, hogy az elsők között halhatták ezt a sajátos hangzású élénk zenét.
A másik esemény (másnap), amelyről nemlehett kimaradni már egyértelmű vérbeli jazz volt a javából. Itt mindenki kivétel nélkül főszereplő volt. A zenekarvezető Gabriel Jonáš volt, mivel az ő kompozícióit játszották elsősorban. Gabriel Jonáš (zongora) mai jazzt játszik a bebop gyökereiből kiindulva. A 40-es évek lázadói (Charlie Parker, Thelonious Monk...) megváltoztatták a swing ritmus hagsúlyait rendszertelenebre, a harmóniák európaibb, összetettebbek lettek, szabadabbak lettek az improvizációk. És ez a sok gyönörűség eggyütt volt Gabriel Jonáš kompozícióiban. A látszólag nyugott, érett úr tejjesen megváltozik, ha a billentyűk mögé üll. Átgondoltan, de nagy temperamentummal játszik, zenei tréfákkal lep meg. Vezeti zenésztársait. Vele nem lehet egyhangúan játszani. Folyamatosan törekszik megtartani a halgatók figyelmét. Rudo Tariška (saxafón) nem haggya magát semmiféle korlátok közé szorítani. Szabadon és meggyőzően improvizál. Juraj Griglák (bőgő és basszusgitár) nagy technikájú játékos. De nem önkényesen fitoktatja tudását, minden hangot logikai és harmóniai összefüggések kötik egymáshoz. Martin Valihora dobolást tanul az egyesült államokban. Amikor haza jön, ellátogat városunkba is, így nyomon tudjuk követni fejlődését. Nagyzserűen játsza az összetett ritmikai konstrukciókat fiatalos temperamentumával.
A szlovák jazz nagyjai, akiket a Fortunában láthattunk, hallhattunk, koncertet adnak a Szlovák rádió stúdiójában Gabriel Jonás szerzői estje keretén belül. Reméljük, nem felejtik majd el felvenni és kiadni CD-n, hogy otthon is bármikor visszahalgathatjuk őket. Mert az ilyen jó zenéből sosem elég. |